آموزش: آموزش انکد فیلم و سریال با نرم افزار Staxrip
تبلیغات
صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 53
  1. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.58
    پسندیده
    428
    پسند های دریافتی
    7,000
    میزان امتیاز
    433

آموزش انکد فیلم و سریال با نرم افزار Staxrip

با سلام خدمت دوستان عزیز امروز می خوام یک اموزش انکد با نرم افزار Staxrip را براتون بگذارم تا بتونم به دوستان که در این زمینه علاقه مند هستن کمکی کرده باشم .

اول از همه میریم سر یک سری سوالات مرسوم :

چرا باید یک فیلم یا سریال انکد بشه ؟!
    خب تمام فیلم ها و سریال که شما می بینید انکد شد هستن از سورس اصلی شون مثلا برای فیلم ها بلوری اصلی که میاد ( که حدود 50 گیگ حجم داره ) یک سری انکدر میان این بلوری را انکد می کنن و با حجم کمتر تو اینترنت منتشر می کنن ( ریلیز می کنن ) ( که می شه همون فیلم های 5-6 گیگی برای 720 و 12-13 گیگی برای 1080p بستگی به مدت پخش فیلم این سایز ها فرق می کنه )
    بعد یک سری انکدر دیگه میان از روی این نسخه های کم حجم شده فایل را دوباره انکد می کنن و می شه 800-900 مگ که باز برای رزولوشن 720p و 1080p فرق می کنه سایز هاشون . دلیل اینکه حتی خارج از ایران با اینکه سرعت اینترنت بالایی دارن اما علاقه ای به استفاده از بلوری های اصلی ندارن و دوست دارن فایل ها را کم حجم دانلود کنن نبودن فصا هستن یعنی شما توی یک هارد تعداد بیشتری فیلم را با حجم های کم می تونید داشته باشید تا اینکه هر فیلم را 50 گیگی دانلود کنید و ارشیو کنید همین اتفاق برای سریال ها هم می افته به نحوی دیگه ..

انکد یعنی چی ؟!

معنی اصلی کلمه انکد یعنی رمزگذاری اما در اینجا منظور ما این هست که شما با استفاده از یک نرم افزار و یک سری دیکودر (decoder = رمز گشا ) فایلتون را فشرده می کنید و دوباره کد گذاری می کنید . ( توضیح دادنش یکم ساخته اما جلوتر که بریم متوجه می شید خودتون )

ایا به جز staxrip نرم افزار های دیگری هم برای انکد هستن ؟!

بله نرم افزار های زیادی هستن برای انکد در واقع دیکدر x264 که موتور اصلی برنامه های ما هست و ما ازش استفاده می کنیم یک کامپایلری هست که قابل استفاده برای همه هست اما یک سری امدن با استفاده از این دیکدر و دیکدر های دیگه برنامه گرافیکی ساختن (GUI) که افرادی مثل من و شما راحت تر بتونن کار انکد را انجام بدن . از معروف ترین برنامه ها می شه به Staxrip - MEGUI - Handbreak , ..... اشاره کرد .

بریم سراغ برنامه :

1.اول از همه باید برنامه استکسریپ را دانلود کنید این برنامه را می تونید از لینک مقابل دانلود کنید : دانلود
    2.کدک های معروف و مورد نیاز برنامه را باید دانلود کنید . دانلود
    3.این برنامه برای درست اجرا شدن به .Net Frame Work احتیاج داره که می تونید از سایت Microsoft دانلودش کنید
    4.دانلود برنامه Avisynth ( این برنامه را بعد از دانلود برنامه استکس ریپ و وقتی از حالت فشرده خارج کردید می تونید از توی فولدر Tools نصب کنید )
    5.اجرای برنامه

وقتی برنامه را باز می کنید یک همچین صفحه ای براتون باز می شه که من یک سری توضیحات مختصر تو عکس براتون دادم :

(برای دیدن انداره واقعی روی عکس کلیک کنید)

دقت کنید که قبل از شروع انکد بهتره برای خودتون یک پروفایل بسازید یا اینکه می تونید از پروفایل دیگران استفاده کنید من اینجا پروفایل مووی فا را براتون قرار میدم تا با نحوه لود کردن پروفایل هم اشنا شید .

لینک دانلود پروفایل برای انکد فیلم : دانلود

بعد از دانلود این پروفایل روی X264 کلیک کرده روی Edit Profiles کلیک کنید از قسمت سمت راست Import را کلیک و پروفایل مووی فا را انتخاب کنید و دکمه OK را بزنید پروفایل در برنامه لود شد و ذخیره شده از دفعات بعد فقط کافیه بعد از باز کردن سورس خودتون از قسمت X264 روی اسم پروفایل مورد نظرتون کلیک کنید .

*این پروفایل یکی از قسمت های مهم انکد شما هست در واقع تمام تنظیمات ویدیو شما به این پروفایل بستگی داره اما صحبت کردن راجع به تک تک موارد بسیار وقت گیر و پیچیده هست دو روش هست برای اینکه بخواید پروفایل خودتون را بسازید 1. از انکد های دیگران اطلاعات انکد را پیدا کرده و اون اطلاعات را استفاده کنید 2.با استفاده از منابع مختلف که راجع به تک تک موارد صحبت کرده و اجرای اون روی فایل هایی با حجم کم پروفایل خودتون را تست کنید و بسازید
    نکته 1 : برای انکد فیلم و سریال بهتره از پروفایل های مختلف استفاده کنید یعنی یک سری پارامتر هاش فرق داره
    نکته 2 : اگر اطلاعات کاملی در این زمینه ندارید می تونید از پروفایل های اماده خود برنامه استفاده کنید چون ممکنه کیفیت فیلمتون را خراب کنه اگه یک سری چیز ها را دستکاری کنید.

خب پس تا اینجا شما با کلیک بر روی source فایلی که می خواید انکد کنید را باز می کنید باید چند دقیقه صبر کنید تا برنامه فایل شما را Demux کنه ( یعنی صدا و تصویرش را جدا کنه و شناسایی کنه ) بعد شما از قسمت X264 می تونید پروفایل مربوطه را انتخاب کنید اما این پروفایل مربوط به تصویر هست همونطور که در شکل 1 هم نشان داده شده قسمتی برای تنظیمات صدا وجود داره

توضیح 1 :باز این قسمت می تونید پروفایل که خودتون ساختید یا پروفایل های پیش فرض را انتخاب کنید .
    توضیح 2 :با کلیک بر روی Edit می تونید به صورت دستی تنظیمات را عوض کرده و یا برای خودتون یک پروفایل بسازید تا در دفعات بعد دیگه تنظیمات را از نو انجام ندید و فقط روی پروفایل خود کلیک کنید.
    توضیح 3 : قسمت هست به نام Just Mux که اگر این را انتخاب کنید صدای سورس شما را بدون هیچ تغییری به فایل انکد شما اضافه می کنه.

یک توضیح کوچیک هم راجه به وقتی روی Edit کلیک می کنید :

اونای که دورشون خط کشیده شده پارامتر های مهمی هستن سعی کنید با دقت و متاناسب با کاری که می خوید بکنید عوضشون کنید :

کدک : اصلی ترین کدک ها AC3 - AAC - DTS هست .
    فرقشون بین میزان فشرده کردن صدا کیفیت صدا و ... هست برای انکد سریال ها معمولا از کدک AAC استفاده می شه چون هم کیفیت خوبی داره هم حجم خیلی کمی
    توی انکد فیلم های 5-6 گیگی از صدای DTS استفاده می شه اما برای انکد های کم حجم تر هم AAC استفاده می کنن هم AC3 پیشنهاد من Ac3 هست چون کیفیت بهتری نسبت به AAC داره اما AAC حجم کمتر
    با انتخاب هر کدک یک سری تنظیمات اضافه و کم می شه که می تونید برای تنظیمات پیشرفته استفاده کنید
    کانال ها : اینم یکی از موارد مهم هست مثلا برای سریال ها معمولا از 2 کانال استفاده می شه و در فیلم ها از 6 کانال ( حجم 6 کانال خیلی بیشتر از 2 کانال هست اما برای اینکه متوجه شید چه فرقی دارن یک مثال ساده می زنم اگه شما یک ویدیو با صدای 2 کانال داشته باشید و یک سینمای خانگی با 6 تا بلندگو داشته باشید اینجور به نظر می رسه که فقط از 2 تا کانال داره صدا می آد )

نکته : سعی کنید تنضیماتی که استفاده کنید با هم تناسب داشته باشه مثلا Ac3 را حتما با 6 کانال استفاده کنید یا مثلا AAC را با 2 کانال )

خب تا اینجا سورس تون را انتخاب کردید پروفایل صدا و تصویرتون را هم انتخاب کردید حالا 2 تا مطلب اخر را میخام بگم که مهمترین قسمت انکد هستن :

1 ) این قسمت می تونید فیلتر های که می خواین را انتخاب کنید پیشنهاد من اینکه این قسمت را اصلا دست نزنید و بگذارید دست نخورده باشه فقط برای اضافه کردن تگ (واتر مارک = Watermark) می تونید از این قسمت استفاده کنید با دوبار کلیک کردن روی FFVideoSOurce براتون پنجره ای مثل زیر باز میشه :

در اینجا باید اسکریپت مورد نظرتون را وارد کنید .

2 ) این قسمت مهمترین قسمت هست که تاثیر مستقیم روی کیفیت انکد شما داره که اونم بیت ریت انتخابی شما هست در واقع هرچی بیت ریت پایین تر باشه حجم شما کمتر و کیفیت پایین تر هست مهم ترین بحث اینکه بیت ریت و سایز و کیفیتتون بالانس باشه با تغییر بیت ریت خود برنامه سایز نهایی را بهتون می ده یا مثلا اگه می خوید سایر فایلتون مشخص باشه می تونید با عوض کردن سایز انکدتون بیت ریت را ببینید . ( این قسمت فقط وقتی هست که شما تو تنظیمات پروفایل تون از گزینه 2pass encode استفاد کنید .)

در اخر هم یک فیلم اموزشی از این مراحل اماده کردم که راحت تر بفهمید .

امیدوارم این اموزش مفید واقع شه اگر سوالی هم بود همینجا بگید تا جایی که در توانم باشم جوابتون را می دم .
    اینم بگم اگه بتونید با پروفایل های صدا و تصویر کار کنید و پارامتر هاش را بفهمید دیگه کار کردن با بقیه نرم افزار ها سادس چون همشون تقریبا همین تنظیمات را دارن به نحو های مختلف یک نکته دیگه اینکه خیلی مشکلات و ارور ها ممکنه تو انکدتون پیش بیاد مثلا انکدتون صدا نداره یا اینکه سینک نیست یا اینکه موقع انکد ارور های مختلفی می ده که همش با تجربه حل می شه
    ویرایش توسط [BIG] : 2013/8/10 در ساعت 20:12

I was cryin' when I met you
    Now I'm tryin' to forget you
    Your love is sweet misery
    I was cryin' just to get you
    Now I'm dryin' 'cause I let you
    Do what you do down on me
    Now there's not even breathing room
    Between pleasure and pain
    Yeah you cry when we're makin' love
    Must be one and the same
    It's down on me....

سریال های مورد علاقه من :

2. آفلاین
    مدیر بازنشسته

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    ميانگين پست در روز
    2.03
    پسندیده
    16,215
    پسند های دریافتی
    17,135
    میزان امتیاز
    1066
    بسیار بسیار ممنون امیر جان...خیلی دنبال این بودم که فرا بگیرم این انکود رو..حداقل واسه کنسرتهای معروفی که حجمهای بسیار بالایی دارن.....

بازم ممنون

3. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    كاربر ويژه (VIP)
    ميانگين پست در روز
    0.82
    پسندیده
    8,176
    پسند های دریافتی
    10,629
    میزان امتیاز
    606
    امير جان ايول داري خيلي ...
    آقا ياد بگيريد اين كاري كه اين كرد برادر واسه برادر نميكنه ها
    زندگی هم زنـدگی های قدیـم *^^* عشق هم آن عشقهای آتشـین
    یـار هم یاری کـه با من یـار بود
    *^^* در عـبـور روز هــای دلنـــشـيـن

گفتگو هم گفـتگوهای قشـنگ *^^* در شبان شعر و مهتاب و شراب
    شعر هم تعبیرسهراب و فروغ *^^* از خـدا از بـودن و دلــخـسـتـگی

Goodbye My Soul

4. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.60
    پسندیده
    1,752
    پسند های دریافتی
    3,717
    میزان امتیاز
    252
    داش امیر دمت گرم منم میخواستم انکود رو یاد بگیرم عالی بود.

5. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.58
    پسندیده
    428
    پسند های دریافتی
    7,000
    میزان امتیاز
    433
    یک نکته جالب راجع به این قضایا انکد کردن دنیای بزرگی داره و به همین سادگی ختم نمی شه مثلا الان به عنوان استاندارد از دیکودر h264 استفاده می شه شاید این کلمه را خیلی جا دیده باشین اما چند هفته پیش h265 معرفی شد فرق خیلی زیادی داره مثلا اینکه رزولوشن بالاتری را نسبت به 264 پشتیبانی می کنه اما یکی از نکات قابل توجهش میزان فشردگی فایل هاست که 50% بیشتر از 264 پروسه فشرده سازی را انجام می ده یعنی در اینده ای نه چندان دور شما می تونید یک فیلم 1080 که الان با حجم 1.5 گیگ می بینید با این تکنولوژی می تونید همون فیلم را با کیفت 1080 و بدون افت کیفیت با حجم 700 مگ دانلود کنید

Must be one and the same
    It's down on me....

6. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.60
    پسندیده
    1,752
    پسند های دریافتی
    3,717
    میزان امتیاز
    252
    نقل قول نوشته اصلی توسط [BIG] نمایش پست ها
    یک نکته جالب راجع به این قضایا انکد کردن دنیای بزرگی داره و به همین سادگی ختم نمی شه مثلا الان به عنوان استاندارد از دیکودر h264 استفاده می شه شاید این کلمه را خیلی جا دیده باشین اما چند هفته پیش h265 معرفی شد فرق خیلی زیادی داره مثلا اینکه رزولوشن بالاتری را نسبت به 264 پشتیبانی می کنه اما یکی از نکات قابل توجهش میزان فشردگی فایل هاست که 50% بیشتر از 264 پروسه فشرده سازی را انجام می ده یعنی در اینده ای نه چندان دور شما می تونید یک فیلم 1080 که الان با حجم 1.5 گیگ می بینید با این تکنولوژی می تونید همون فیلم را با کیفت 1080 و بدون افت کیفیت با حجم 700 مگ دانلود کنید
    این حرفو قبول دارم انکد کردن دنیایی داره ولی واسه آموزش مبتدی خوبی بود .

7. آفلاین
    کاربر ویژه

عنوان کاربر
    كاربر ويژه (VIP)
    ميانگين پست در روز
    0.18
    پسندیده
    5,946
    پسند های دریافتی
    619
    میزان امتیاز
    97
    BIG عزیز منم تشکر میکنم برای این مطلب. و حرف Eshghem رو تکرار میکنم . این اموزش هایی رو که دادین خیلی خوبه . جوری که برادر واسه برادر اینکارو نمیکنه.خیر ببینی جوون

Modern Family - Arrested Development
    Band Of Brothers - House Of Card

8. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.09
    پسندیده
    1,656
    پسند های دریافتی
    917
    میزان امتیاز
    109
    آقا دستت درد نکنه
    من که خیلی دوس دارم کار انکود و ریلیز رو یاد بگیرم
    فقط انگار با من چپ ــن همه
    من برنامه رو دانلود کردم ، Avisynth هم نصب کردم
    ویندوزم ویستا هست ، ولی وقتی میخوام برنامه رو باز کنم اینو میزنه

9. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.58
    پسندیده
    428
    پسند های دریافتی
    7,000
    میزان امتیاز
    433
    نقل قول نوشته اصلی توسط Orfain نمایش پست ها
    آقا دستت درد نکنه
    من که خیلی دوس دارم کار انکود و ریلیز رو یاد بگیرم
    فقط انگار با من چپ ــن همه
    من برنامه رو دانلود کردم ، Avisynth هم نصب کردم
    ویندوزم ویستا هست ، ولی وقتی میخوام برنامه رو باز کنم اینو میزنه

3.این برنامه برای درست اجرا شدن به 2.Net Frame Work احتیاج داره که می تونید از سایت Microsoft دانلودش کنید
    ویرایش توسط [BIG] : 2013/3/11 در ساعت 10:30

Must be one and the same
    It's down on me....

10. آفلاین
    کاربر مووی فا

عنوان کاربر
    کاربر مووی فا
    ميانگين پست در روز
    0.00
    پسندیده
    2
    پسند های دریافتی
    3
    میزان امتیاز
    0
    سلام خیلی ممنون از اموزش دقیقتون
    لطفا اگه میشه یه پروفایل برام درست کنید برای کم کردن حجم فیلم های 1080
    هر کدوم حدود دو گیگ حجم دارن و میخوام با یکم کم کردن کیفیت مقداری از حجمش رو کم کنم ( هر کدوم حدود 400 500 مگ هم کم بشه خوبه فقط کیفیتش خیلی کم نشه)
    فیلم ها بیت ریت حدود 1800 دارن میخوام تا 1000 کمشون کنم و رزولوشن 1920 * 1080 رو هم یه مقداری کم کنم
    ویرایش توسط sam09ft : 2013/5/8 در ساعت 11:25

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین

کاربران برچسب زده شده

کلمات کلیدی این موضوع